Raptem kilka dni temu był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie względu należy nabrać nieco refleksji nawiązujących do ogromnego problemu, który daje o sobie znać w okręgu całego kraju. Mowa tu definitywnie o smogu, który może okazać się dla społeczeństwa naprawdę niezwykle groźny. Trujące substancje chemiczne, którymi oddychamy zasadniczo każdego dnia, mają niewątpliwie do czynienia z nieustannym rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Definitywnie warto regularnie objaśniać czym jest zatrucie powietrza bądź jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku programach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. Warto mieć świadomość tego, że obecnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił również problem smogu. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego przypomniał także, że połowę smogu w naszym kraju wyrabiamy my sami w domach. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów, które zanieczyszczają środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też podłączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Prezes spółki Piotr Woźny oznajmił, iż uskuteczniana przez wspomnianą spółkę energia za ok. 10 lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, że kłopot ze smogiem a także z COVID możemy ze sobą otwarcie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 dała o sobie znać początkowo w miejscach o silnie wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bezsprzecznie trzeba również być świadomym tego, co w praktyce jest kluczową przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara szkodliwych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wymienionych właściwości jest bardzo istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz