Od paru dni w pasie tuż obok granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym ujęto aż 183 obszarów, zatem część terytoriów województw podlaskiego i lubelskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na wniosek rządu. Rząd Mateusza Morawieckiego omówił nałożenie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią oraz działaniami reżimu Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której wykorzystywani są migranci. Wedle opiniiZgodnie ze zdaniem rządu polskiego przewożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Jest wśród nich grupa, która od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Co więcej rząd sygnalizował również zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy rosyjskich oraz białoruskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, gdy w sytuacji niepokojących niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Natomiast rozporządzenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego ma możliwość anulowania Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się również szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Kamiński Mariusz, który informował o szczegółach zagrożenia swobody naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Oznajmił także, że Białoruś kierowane na dzień dzisiejszy przez dyktaturę prezydenta Łukaszenki, organizuje wielką międzynarodową operację turystyki migracyjnej. Co więcej wskazał, że reżim białoruski uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł KO poinformował, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, że w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być anulowane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz